Entertainment

Hades’ high five in gaming celebration

Nintendo’s lockdown-soothing Animal Crossing won two awards, for Multiplayer and Game Beyond Entertainment.

British developer Media Molecule was also a big winner that night. Guildford studio received two awards for Sackboy: A Big Adventure, winning Best Family Game and Best British Game. His creative sandbox, Dreams, won for technical achievements, while studio director Siobhan Reddy received the Bafta grant for services to the games industry.

The full list of winners and nominations is below.

2021 Bafta Game Awards Winner

ANIMATION

DOOM ETERNAL Development Team – id Software/ Bethesda Softworks

FINAL FANTASY VII REMAKE Development Team – Square Enix/Square Enix

MARVEL’S SPIDER-MAN: MILES MORALES Development Team – Insomniac Games/Sony Interactive Entertainment Europe

ORI AND THE WILL OF THE WISPS Development Team – Moon Studios/Xbox Game Studios

SPIRITFAR Development Team – Thunder Lotus/Kowloon Nights

**THE LAST OF US PART II Development Team – Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment Europe

ARTISTIC PERFORMANCE

CYBERPUNK 2077 Development Team – CD PROJEKT RED/CD PROJEKT RED

DREAMS Development Team – Media Molecule/Sony Interactive Entertainment Europe

GHOST OF TSUSHIMA Jason Connell, Joanna Wang, Ian Jun Wei Chiew – Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment Europe

WINNER HADES Jen Zee – Supergiant Games/Supergiant Games

HALFTIME: ALYX Development Team – Valve/Valve

THE LAST OF US PART II Development Team – Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment Europe

AUDIO PERFORMANCE

ASTRO’S PLAYROOM Development Team – Team ASOBI/Sony Interactive Entertainment Inc.

WINNER GHOST OF TSUSHIMA Development Team – Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment Europe

HADES Darren Korb – Supergiant Games/Supergiant Games

HALFTIME: ALYX Development Team – Valve/Valve

MARVEL’S SPIDER-MAN: MILES MORALES Development Team – Insomniac Games/Sony Interactive Entertainment Europe

THE LAST OF US PART II Development Team – Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment Europe

BEST GAME

ANIMAL CROSSING: NEW HORIZONS Development Team – Nintendo EPD/Nintendo

GHOST OF TSUSHIMA Development Team – Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment Europe

WINNER HADES Development Team – Supergiant Games/Supergiant Games

HALFTIME: ALYX Development Team – Valve/Valve

MARVEL’S SPIDER-MAN: MILES MORALES – Development Team – Insomniac Games/Sony Interactive Entertainment Europe

THE LAST OF US PART II Development Team – Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment Europe

BRITISH GAME

DREAMS Development Team – Media Molecule/Sony Interactive Entertainment Europe

F1 2020 Development Team – Codemasters/Codemasters

FALL GUYS Development Team – Mediatonic/Devolver Digital

RÖKI development team – Polygon Treehouse/United Label

WINNER SACKBOY: A GRAND ADVENTURE Ned Waterhouse, Jess Gaskell, Pete Smith – Sumo Digital Sheffield/Sony Interactive Entertainment Europe

The development team of THE LAST CAMPFIRE – Hello Games/Hello Games

debut game

AIRBORNE KINGDOM Development Team – The Wandering Band/The Wandering Band

CALL OF THE SEA Tatiana Delgado, Manuel Fernández – Out of the Blue/Raw Fury

WINNER CARRION Development Team – Phobia Game Studio/Devolver Digital

FACTORIO Development Team – Wube Software/Wube Software

RÖKI development team – Polygon Treehouse/United Label

THE development team of THE FALCONEER – Tomas Sala/ Wired Productions

GROWING GAME

DESTINY 2: BEYOND LIGHT Development Team – Bungie/Bungie

DREAMS Development Team – Media Molecule/Sony Interactive Entertainment Europe

FALL GUYS Development Team – Mediatonic/Devolver Digital

FORTNITE Development Team – Epic Games/Epic Games

NO MAN’S SKY Development Team – Hello Games/Hello Games

WINNER SEA OF THIEVES Development Team – Rare Ltd/Xbox Game Studios

FAMILY

ANIMAL CROSSING: NEW HORIZONS Development Team – Nintendo EPD/Nintendo

ASTRO’S PLAYROOM Development Team – Team ASOBI/Sony Interactive Entertainment Inc.

DREAMS Development Team – Media Molecule/Sony Interactive Entertainment Europe

FALL GUYS Development Team – Mediatonic/Devolver Digital

MINECRAFT DUNGEONS Development Team – Mojang Studios, Double Eleven Limited

WINNER SACKBOY: A GRAND ADVENTURE Joel Smith, Cesar Bittar, Pete Smith – Sumo Digital Sheffield/Sony Interactive Entertainment Europe

GAME BEYOND ENTERTAINMENT

WINNER ANIMAL CROSSING: NEW HORIZONS Development Team – Nintendo EPD/Nintendo

BEFORE I FORGET Development Team – 3 Way Games / 3 Way Games

DREAMS Development Team – Media Molecule/Sony Interactive Entertainment Europe

SPIRITFAR Development Team – Thunder Lotus/Kowloon Nights

TELL ME WHY Development Team – DONTNOD Entertainment/Xbox Game Studios

THE LAST OF US PART II Development Team – Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment Europe

GAME DESIGN

ANIMAL CROSSING: NEW HORIZONS Development Team – Nintendo EPD/Nintendo

ASTRO’S PLAYROOM Development Team – Team ASOBI/Sony Interactive Entertainment Inc.

GHOST OF TSUSHIMA Development Team – Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment Europe

WINNER HADES Development Team – Supergiant Games/Supergiant Games

HALFTIME: ALYX Development Team – Valve/Valve

THE LAST OF US PART II Development Team – Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment Europe

MULTIPLAYER

WINNER ANIMAL CROSSING: NEW HORIZONS Development Team – Nintendo EPD/Nintendo

DEEP ROCK GALACTIC Development Team – Ghost Ship Games/Coffee Stain Publishing

FALL GUYS Development Team – Mediatonic/Devolver Digital

GHOST OF TSUSHIMA Development Team – Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment Europe

SACKBOY: A GRAND ADVENTURE Jack Houghton, Tom Sampson, Jason Stewart – Sumo Digital Sheffield/Sony Interactive Entertainment Europe

VALORANT Development Team – Riot Games/Riot Games

MUSIC

GHOST OF TSUSHIMA Ilan Eshkeri, Shigeru Umebayashi, Peter Scaturro – Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment Europe

HADES Darren Korb – Supergiant Games/Supergiant Games

WINNER MARVEL’S SPIDER-MAN: MILES MORALES John Paesano, Scott Hanau, Alex Hackford – Insomniac Games/Sony Interactive Entertainment Europe

ORI AND THE WILL OF WISPS Gareth Coker – Moon Studios/Xbox Game Studios

SACKBOY: A GRAND ADVENTURE Jay Waters, Joe Thwaites, Joanna Skorupa – Sumo Digital Sheffield/Sony Interactive Entertainment Europe

THE LAST OF US PART II Gustavo Santaolalla, Mac Quayle, Scott Hanau – Naughty Dog/ Sony Interactive Entertainment Europe

NARRATIVE

ASSASSIN’S CREED VALHALLA Writing Team – Ubisoft Montreal/Ubisoft

CYBERPUNK 2077 Writing Team – CD PROJEKT RED/CD PROJEKT RED

GHOST OF TSUSHIMA Writing Team – Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment Europe

WINNER HADES Greg Kasavin – Supergiant Games/Supergiant Games

KENTUCKY ROUTE ZERO: TV EDITION Writing Team – Cardboard Computer/Annapurna Interactive

MARVEL’S SPIDER-MAN: MILES MORALES Writing Team – Insomniac Games/Sony Interactive Entertainment Europe

ORIGINAL PROPERTY

CARRION Development Team – Phobia Game Studio/Devolver Digital

FALL GUYS Development Team – Mediatonic/Devolver Digital

GHOST OF TSUSHIMA Development Team – Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment Europe

HADES Development Team – Supergiant Games/Supergiant Games

WINNER KENTUCKY ROUTE ZERO: TV EDITION Development Team – Cardboard Computer/Annapurna Interactive

SPIRITFAR Development Team – Thunder Lotus/Kowloon Nights

PERFORMER IN LEADING ROLE

ASHLEY JOHNSON as Ellie in The Last of Us Part II

CHERAMI LEIGH as Female V in Cyberpunk 2077

CODY CHRISTIAN as Cloud Strife in Final Fantasy VII Remake

DAISUKE TSUJI as Jin Sakai in Ghost of Tsushima

WINNER LAURA BAILEY as Abby in The Last of Us Part II

NADJI JETER as Miles Morales in Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

PERFORMER IN A SUPPORTING ROLE

CARLA TASSARA as Judy Alvarez in Cyberpunk 2077

JEFFREY PIERCE as Tommy in The Last of Us Part II

WINNER LOGAN CUNNINGHAM as Hades, Achilles, Poseidon, Asterius, Charon and the storyteller in Hades

PATRICK GALLAGHER as Khotun Khan in Ghost of Tsushima

SHANNON WOODWARD as Dina in The Last of Us Part II

TROY BAKER as Joel in The Last of Us Part II

TECHNICAL PERFORMANCE

DEMON’S SOULS Development Team – SIE Japan Studio/Sony Interactive Entertainment Europe

DOOM ETERNAL Development Team – id Software/Bethesda Softworks

WINNER DREAMS Development Team – Media Molecule/Sony Interactive Entertainment Europe

MICROSOFT FLIGHT SIMULATOR Sebastian Wloch, Duncan Lawler, Pavel Kuksa – Asobo Studio/ Xbox Game Studios

MARVEL’S SPIDER-MAN: MILES MORALES Development Team – Insomniac Games/Sony Interactive Entertainment Europe

THE LAST OF US PART II Development Team – Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment Europe

EE GAME OF THE YEAR (voted by the public)

ANIMAL CROSSING: NEW HORIZONS Nintendo EPD/Nintendo

CALL OF DUTY: WARZONE Raven Software, Infinity Ward/Activision

SPIRIT OF TSUSHIMA Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment Europe

HADES Supergiant Games/Supergiant Games

WINNER THE LAST OF US PART II Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment Europe

VALORANT Riot Games/Riot Games

https://www.telegraph.co.uk/gaming/news/bafta-games-awards-2021-winners-hades-high-five-gaming-celebration/ Hades’ high five in gaming celebration

Sportsasff

Pechip.com is an automatic aggregator of the all world’s media. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials, please contact us by email – admin@pechip.com. The content will be deleted within 24 hours.

Related Articles

Back to top button